Čarovné Alsasko a krásne Zámky na rieke Loire

NOVÝ TERMÍN: 4.- 14. júla 2021

Cena: 540 Є/os. V cene je 10 krát ubytovanie v hoteloch B&Ba Ibis s raňajkami a cesta autobusom.
Záloha 150 Є/os. sa platí pri prihlasovaní. Zvyšok sa platí do konca mája 2021. Pri doplatku sa robí zasadací poriadok v autobuse.

 • Alsasko - kraj, ktorý patrí bezpochyby k najkrajším regiónom Francúzska. Kraj farebných hrazdených domčekov, bocianov, výborného vína a vynikajúcej kuchyne, malebných stredovekých mestečiek,  romantických zákutí... Alsasko nepochybne patrí k producentom najlepších bielych, suchých vín vo svete, známe sú výborné rízlingy a tramíny.
  Údolie rieky Loire je známe ako Záhrada Francúzska – nádherná krajina okolo rieky len umocňuje architektonická dokonalosť nespočetných zámkov, pevností a šľachtických sídel. Časť údolia Loire, medzi mestami Maine a Sully-sur-Loire, sa dostala do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Viac ako 300 hradov a zámkov tu vznikalo postupne od 10. storočia najmä po presťahovaní kráľovského dvora do Amboise. Tam, kam išiel kráľ, musel nasledovať aj dvor a dvorania, ktorí si okolo kráľovského zámku začali stavať honosné sídla.


  PROGRAM ZÁJAZDU:

  4. júla (nedeľa): Ochod z Topoľčian o 5.30 hod. spred nášho franc. klubu, Pribinova 14. Cesta do Mulhouse (Fr), ubytovanie na 3 noci v hoteli B&B v dvojposteľových izbách. Stretnutie s našimi francúzskymi priateľmi a sprievodcami s Christinou a so Gérardom.

  5. júla (pondelok): Po raňajkách prechádzka po centre mesta Mulhouse a návšteva najväčšieho múzea áut na svete.Poobede odchod do typickej alsaskej dedinky a degustácia alsaských vín.

  6. júla (utorok): Návšteva dvoch najkrajších alsaských miest: malebný Colmar a multikultúrny Strasbourg,   hlavné mesto regiónu Alsasko aj departementu Bas-Rhin. Prechádzka po starom meste, plavba po rieke Ill, prehliadka slávnej gotickej katedrály, malebná čast Petite France, zapísané do zoznamu pamiatok UNESCO.

  7. júla (streda): po raňajkách odchod do kráľovského mesta Blois, ubytovanie na 6 nocí v hoteli IBIS. Podvečerná prehliadka kráľovského mesta Blois. Večer návšteva audiovizuálnej atrakcie Sons et lumiѐres( Zvuky a svetlá), úžasná projekcia na fasádu zámku Blois oslávnej histórii kráľovského zámku a okolia.

  8. júla (štvrtok): po raňajkách návšteva supermarketu, voľné dopoludnie v Blois.Poobede návšteva krásneho mesta kvetov Vendôme. Zastávka pri levandulových poliach. Večer Soirée so súborom tradičných piesní a tancov PetitLouis la Planche,ktorý vedie Christine, naša priateľka a sprievodkyňa.

  9. júla (piatok): po raňajkách návšteva dedinky Bourré, kde sa po stáročia ťažil tuf, kameň na výstavbu katedrál a hradov, čím sa vytvorila podzemná sieť, viac ako 400 km galérií na viacerých poschodiach. V jaskyni sú možné 2 prehliadky: história ťažby tufu s umeleckými ukážkami a farmana pestovanie šampiónov. Poobede návšteva krásnych záhrad a zámku Chenonceau. Je nazývaný aj zámok 6 dám. Tento architektonický skvost, postavený priamo na vode, patrí medzi najkrajšie franc. kultúrne pamiatky.

  10. júla (sobota): Po raňajkách návšteva zámku Amboise, historicky prvý zámok na Loire. Sem kráľ Charles VII. z Paríža premiestnil kráľovský dvor, a preto sa do okolia Amboise začali sťahovať aj šľachtici a zámožní dvorania, ktorí si v okolí začali stavať rezidencie. Poobede návšteva zámku Chaumont, ktorý patrí k najkrajším zámkom v údolí rieky Loire. Zámok je postavený na kopci, a preto poskytuje nádherný výhľad na údolie, nachádza sa v krásnom parku.

  11. júla (nedeľa): Po raňajkách prehliadka renesančného zámku a prekrásnych záhrad vo Villandry. Poobede prehliadka romantického zámku v Ussé, ktorý bol inšpiráciou pre rozprávku O Šípkovej Ruženke.

  12. júla (pondelok): Po raňajkách odchod do Bracieux: exkurzia a degustácia v čokoládovni nášho priateľa Maxa Vauché. Poobede návšteva zámku Chambord. Je najväčším a najhonosnejším zámkom v údolí rieky Loire. Po zámku návšteva vínnej pivnice a degustácia v Chailles. Potom rozlúčkové soirée v záhrade u Gérarda pri príležitosti jeho nedávneho životného jubilea a udelenia vyznamenania Čestný občan mesta Topoľčany.

  13. júla (utorok): Po raňajkách rozlúčka s našimi francúzskymi priateľmi, odchod z Blois. Po ceste zastávka v meste Orléans, kde žila Jana z Arcu. Nocľah po ceste späť v Stuttgarte, v hoteli B&B v dvojposteľových izbách.

  14. júla (streda): Po raňajkách cesta domov, príchod doTopoľčian vo večerných hodinách.

  Vstupné do zámkov, múzeí a do čokoládovne nie sú v cene zájazdu započítané. Informácie o vstupnom dáme k dispozícii na jar pred novou turistickou sezónou, pretože sa ceny každý rok menia. Doporučujeme dať sa pripoistiť na cestu do zahraničia. Prvý deň si zabezpečte vlastnú stravu po ceste do Mulhouse, lebo budú len krátke prestávky na WC (1049 km je z TO do Mulhouse).
  Vezmite si so sebou rúško.
  Kontakt: tel. 0915 112 518, J. Godálová, jarmilagodalova@gmail.com